UCZNIOWIE KLAS IV W STOLICY WIELKOPOLSKI

17 kwietnia uczniowie klas IV wraz z wychowawcami i opiekunami odwiedzili stolicę Wielkopolski – Poznań. Zaczęliśmy od Rogalowego Muzeum Poznania, gdzie zdobyliśmy wiedzę teoretyczną i praktyczną o sztuce wypieku rogali świętomarcińskich, wysłuchaliśmy „Legendy o powstaniu rogali” oraz „Legendy o poznańskich koziołkach”. W trakcie zajęć  mogliśmy obejrzeć pokaz słynnych koziołków, nauczyć się słów z gwary poznańskiej i spróbować pysznych – przygotowanych według tradycyjnej receptury – rogali. Na zakończenieuczestnicy warsztatów otrzymali Certyfikat Rogalowego Czeladnika.

Potem zwiedziliśmy Stary Rynek, podziwialiśmy piękne kamienice, fontanny: Neptuna, Marsa i Apolla. Poza tym zobaczyliśmy figurę Jana Nepomucena, chroniącego Poznań przed powodziami. Mieliśmy również czas na zakup pamiątek i wspólne zdjęcia.

Kolejnym punktem programu była Palmiarnia. To najstarszy i największy tego typu ogród w Polsce i w Europie. Na powierzchni 4600 m² w 12 pawilonach prezentowanych jest około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Zachwyciliśmy się bogactwem kształtów i barw różnorodnych drzew, pnączy, krzewów i kwiatów. Niektórzy zamierzają hodować „żywe kamienie”. Zobaczymy, komu ta trudna sztuka się uda?